Niezwykłe połączenie literatury pięknej z nauką, czyli książka pt. Sapiens. Od zwierząt do bogów


22 września 2021 Celina 0 Comment , , ,

Książka pt. Sapiens. Od zwierząt do bogów z księgarni internetowej taniaksiazka.pl to niezwykła pozycja na rynku, łącząca w sobie elementy literatury pięknej z literaturą popularnonaukową. Autorem książki jest uznany izraelski historyk i profesor Harari Yuval Noah. Jest to pozycja dedykowana tym, którzy pragną poznać historię ludzkości opowiedzianą z innej perspektywy. To też lekka książką, którą dobrze się czyta. Nie trzeba być biologiem, aby móc czerpać z niej wiedzę i przyjemność. Książka została wydana w roku 2014. 

Kiedyś zwierzę, dzisiaj bóg

Książka przedstawia kompleksową historię ludzkości. Autor robi to jednak inaczej, niż dotychczasowi twórcy. W swojej pracy jest rzetelny i drobiazgowy. Przygoda zaczyna się tam, gdzie najprawdopodobniej zaczęła się historia człowieka  — w jaskini. Kolejne karty odkrywają przed czytelnikiem zawiłe losy człowieka, jego ewolucję oraz jej zależność od odkryć cywilizacyjnych. Zaczynamy w jaskini, a kończymy na podbojach kosmosu. Z książki czytelnik dowie się jak wyglądał rozwój systemu patriarchalnego oraz jaką wartość mają pieniądze. Książka pozwoli na refleksję nad znaczeniem wojen, konfliktów zbrojnych i odkryć naukowych w rozwoju naszej cywilizacji. Autor pokazuje jak ze zwierząt zamieniliśmy się niemal w bogów. Książka doczekała się takiej popularności, ze planowana jest jej popularności ekranizacja. Książka stawia wiele pytań, niektóre z nich pozostawiając bez odpowiedzi, jednocześnie ukazując, że niektóre odpowiedzi nie istnieją.

Forma książki. Walory estetyczne i językowe


Książka napisana jest w stylu popularnonaukowym. Język jest jednocześnie prosty i barwny. Autor operuje plastycznym konkretem. Dzięki temu abstrakcyjne i trudne zagadnienia z różnych dziedzin stają się wyobrażalne i dostępne poznawczo. Książka dostarcza dużej dawki informacji. Nie jest jednak przekaźnikiem niepodważalnych faktów. Autor zaprasza czytelnika do stawiania pytań, dialogu. Książka stanowi spójną narrację. Nie jest to łatwe w osiągnięciu przy analizie tak obszernego materiału.