Wiedza dla wszystkich


12 września 2021 Celina 0 Comment , , ,

Yuval Noah Harari długo pracował na swoją popularność. Jednak, kiedy już trafił do masowej świadomości czytelników, jego książki zaczęły sprzedawać się w milionowych egzemplarzach. Autor słynie z takich tytułów popularnonaukowych jak: 21 lekcji na XXI wiek, Homo deus. Krótka historia jutra czy w końcu Sapiens. Od zwierząt do bogów. Ostatnia pozycja jest – jak dotąd – najwyżej ocenianą książką izraelskiego historyka. Czy czytelnik nieinteresujący się takim gatunkiem, znajdzie w niej coś dla siebie?

Historia w pigułce

Na początku należy zaznaczyć, że wiele osób zaznajomionych z tematem może uznać, że Harari zbyt mocno upraszcza pewne rzeczy czy nawet nagina fakty, aby skrócić literacką treść. Jednocześnie autor nie stworzył pozycji w pełni naukowej. Sapiens. Od zwierząt do bogów (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/sapiens-od-zwierzat-do-bogow-yuval-noah-harari) to popularnonaukowy kawałek literatury, którego zadaniem jest zachęcenie jak największej ilości odbiorców do zgłębienia tematu naszego pochodzenia. Historia, ewolucja, biologia… To nie jedyne zagadnienia jakie porusza Yuval Noah Harari. W jego książkach znajdziemy także wiele wątków poświęconych ekonomii, religii, polityce czy relacjom międzyludzkim. 

Krótka historia człowieka

Izraelczyk opowiada z perspektywy najważniejszych zmian ewolucyjnych ludzkiej cywilizacji. Każdą taką zmianę szeroko komentuje i skupia się na najbardziej widocznych skutkach w dalszej historii. Trzeba przyznać, że Harari pisze niezwykle przystępnie. Nawet zawiłe i naukowe kwestie podane są tu w taki sposób, że nie potrzeba dużo czasu, aby je w pełni rozumieć. Sapiens. Od zwierząt do bogów sprawdzi się świetnie jako wstęp do nauki o ewolucji i historii człowieka.

Sapiens. Od zwierząt do bogów to:

  • kolejna książka popularnonaukowa Harariego,
  • opowieść o początkach ludzkości i kolejnych poziomach jej ewolucji,
  • przystępnie napisana historia pełna historycznej i biologicznej wiedzy,
  • zwięzła i atrakcyjna forma,
  • książka nawet dla tych, którzy nie lubią popularnonaukowych treści.