Czy warto czytać literaturę popularnonaukową?


2 września 2021 Celina 0 Comment , , ,

Rzadko kiedy zdarza mi się czytać tego typu książki, gdyż tak naprawdę nie do końca są one w moim stylu. Jednak kiedy usłyszałam, że powstała książka pt. “Sapiens. Od zwierząt do bogów” to na tyle zaintrygował mnie jej tytuł, że musiałam po prostu po nią sięgnąć. Lekturę tę napisał Yuval Noah Harari, który jest profesorem na Uniwersytecie Hebrajskim, więc miałam pewność, że będzie to książka napisana z naukowego punktu, co bardzo mnie ucieszyło, gdyż lubię takie konkretne pozycje. Nie spodziewałam się jednak tego, że będzie to książka, którą przeczytam w ciągu dwóch wieczorów. Z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu.

Czy faktycznie pochodzimy od małpy?

Sapiens. Od zwierząt do bogów” to książka, w której przedstawiona jest historia naszego gatunku. Autor ukazuje ją jednak nie pod względem historycznym, ale z perspektywy nauki. Możemy przyjrzeć się temu procesowi od strony biologii, psychologii, religii czy antropologii. Taki pomysł ukazania historii ludzkości w zamkniętej całości, to dla mnie nowość, ale było mi to potrzebne, aby pewne kwestie sobie usystematyzować. Powieść próbuje przedstawić czytelnikowi różne drogi, jakie doprowadziły człowieka do tego miejsca, w którym się znajduje. Nie chcę jednak zdradzać szczegółów dotyczących fabuły, dlatego zachęcam każdego do sięgnięcia po powieść i wyrobienia sobie własnej opinii na jej temat.

Dokąd zmierzamy?


Muszę przyznać, że ogólnie uważam, iż jest to pozytywna, ważna i potrzebna pozycja literacka, ale niektóre wątki, ujęcia tematu nie do końca przypadły mi do gustu. Pewne kwestie mocno mnie raziły, choćby te dotyczące religii. Owszem, jest to ważny aspekt ludzkiego życia i warto o nim pisać, ale niekoniecznie tak wybiórczo. Jeśli chodzi o styl i język, jakim posługuje się autor, to jest on spójny i zrozumiały. Jest to dość lekka i przyjemna książka, jeśli chodzi o jej odbiór. Czytało się ją dość szybko, a przecież ilość stron jest dość znaczna. Myślę, że jest to książka, do której się wraca nie jeden raz. Zachęcam do czytania.